Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w roku, w którym nie odprawia się Mszy św. Drugim jest Wielka Sobota, bo przecież Msza Rezurekcyjna sprawowana w sobotni, późny wieczór, jest już Mszą z Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Dlatego też księża celebrujący Liturgię Męki Pańskiej zasadniczo nie zakładają ornatów, lecz główny celebrans zakłada albę a inni komże i stuły koloru czerwonego. Specyficzne elementy Liturgii Wielkopiątkowej to:
W parafiach sprawuje się w tym dniu tylko jedną Mszę: Mszę Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, którą Pan Jezus spożył z Apostołami w Wieczerniku, co jest szczegółowo opisane w Ewangelii św. Jana. Ostatnia Wieczerza była pamiątką Paschy (wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej pod wodzą Mojżesza). Pan Jezus w ten obrzęd włączył elementy pierwszej w historii Mszy św. ustanawiając sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa...
30.03.2012 roku o 1715 w naszym kościele rozważania Drogi Krzyżowej poprowadziła Młodzież z naszego Gimnazjum pod kierunkiem Pani katechetki Bogusławy Wiśniewskiej. Nie tylko słowa, ale cała oprawa choreograficzna pomogły uczestnikom znowu inaczej przeżyć tajemnicę cierpienia Chrystusa dla naszego zbawienia. Dzień wcześniej także Dzieci z SP 18 z Panią Katechetką Gabrielą Kuśką poprowadziły rozważanie dziecięcej Drogi Krzyżowej wokół naszego kościoła, ale niestety, nie mamy zdjęć z tego nabożeństwa. Dziękujemy Paniom Katechetkom, Dzieciom i Młodzieży za włączenie się w te nabożeństwa pasyjne.
W Niedzielę Palmową o godz. 19.15 w naszym kościele rozpoczęło się czuwanie modlitewne przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, przygotowane przez Młodzież Oazową z jej Opiekunem ks. Sławomirem Tupajem. Nazwano je „CZUWANIEM CZUWAŃ” czyli czuwaniem modlitewnym wieńczącym okres wielkopostny i wprowadzającym w Misteria Wielkiego Tygodnia.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami naszego Osiedla stało się już tradycją. Zgodnie z nią w piątkowy wieczór przed Niedzielą Palmową, mimo dokuczliwego chłodu i deszczu, spora grupa parafian zebrała się przed kościołem, skąd z Krzyżem i zapalonymi świecami wyruszono na szlak Drogi Krzyżowej prowadzący osiedlowymi ulicami. Była to wyjątkowa Droga Krzyżowa, bo uczestniczyli w niej razem z wiernymi i kapłanami także Ci Święci i Błogosławieni, których relikwie znajdują się w naszym kościele. W uroczystej procesji z płonącymi pochodniami, za niesionym na ramionach Krzyżem, szła Młodzież Oazowa niosąc Relikwiarze i wraz z Ks. Sławomirem Tupajem prowadziła rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej według rozmyślań naszych Świętych
i Błogosławionych.
Serdecznie zapraszamy Naszych Parafian do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Bardzo prosimy by nie odkładać spowiedzi świętej na ostatni moment. Rodziców prosimy o dopilnowanie swoich dzieci, by skorzystały z sakramentu w wyznaczonym dla nich terminie.
Z harmonogramem spowiedzi świętej można zapoznać się tutaj.
W dniach 09 – 11 marca br. grupa naszych parafian, uczęszczających na cotygodniowe wtorkowe spotkania modlitewne prowadzone przez ks. Sławomira Tupaja, uczestniczyła w wyjazdowej Weekendowej Szkole Modlitwy w Częstochowie. Ksiądz Sławomir był też inicjatorem takiej formy ewangelizacji, organizatorem wyjazdu i naszym Opiekunem Duchowym.