Raport o stanie inwestycji parafialnych dotyczących ogrzewania kościoła i probostwa

Piotr Rożyk,
wtorek, 12 kwietnia 2022

Drodzy Parafianie!
Wobec koniecznych transformacji źródeł ogrzewania, od 09 maja 2021 roku, ogłaszałem kolektę specjalną, raz w miesiącu, przeważnie w drugą niedzielę miesiąca, przeznaczoną na przebudowę kotłowni z węglowej na gazową. Od 16.05.2021 dotąd złożyliście, Drodzy Parafianie, na ten cel 61.670zł.

Do końca października 2021 miałem gotowy projekt, zatwierdzony przez UM w Rybniku, opiewający na 230.000 zł., z założeniem, że na ogrzanie obu naszych obiektów zużycie roczne gazu będzie kosztowało w granicach 140.000 zł. Niestety, niewykonanie przyłącza gazu do budynku kościoła spowodowało, że inwestycja została przesunięta na rok bieżący. W roku bieżącym przyłącze zostało wykonane, ale kryzys gospodarczo energetyczny wywołany agresją Rosji na Ukrainę, spowodował, że w tym roku wykonanie tej inwestycji kosztowałoby blisko 400.000 zł, a koszty paliwa gazowego były i ciągle są nie do przewidzenia. Wobec tego szukałem innego rozwiązania. Zgłosiła się firma oferująca pompy ciepła, ale nie była w stanie zorganizować dotacji dla Parafii, aby koszty były do przyjęcia. W ostatecznym rozrachunku podjąłem następujące decyzje:

1. Odłączyłem probostwo od kotłowni kościelnej i wykorzystując fakt, że na probostwie było już przyłącze gazu, poprosiłem o zbudowanie małej kotłowni tylko dla użytku probostwa. Probostwo wiec od 01 listopada b.r. jest ogrzewane gazem.

2. W kotłowni kościelnej został zainstalowany nowy kocioł 5 kategorii na ekogroszek o mocy 75kW, który ma wystarczyć, żeby ogrzać kościół górny, dolny i wszystkie salki i pomieszczenia do temperatury 13 – 15 *C.

3. W pomieszczeniach „wrażliwych”, gdzie przebywają dłuższy czas i pracują Ludzie, jak kancelaria, zakrystia, salki dla różnych Grup i kaplica Matki z Dzieckiem, zostały zainstalowane klimatyzacje elektryczne, które pozwolą dogrzać te pomieszczenia do 20-21 *C.

Kotłownia na ekogroszek została uruchomiona 22 listopada, dlatego pamiętamy, że w niedzielę, 20.11 był odczuwalny wyraźny chłód w kościele, ale już tydzień temu było znośnie a termometr wskazuje w sobotę 03.12: 12-13*C. Oczekuję na decyzję PGG o przyznaniu Parafii jako „podmiotowi wrażliwemu” kilku (ok.8) ton ekogroszku po preferencyjnej cenie, ale póki co jestem zmuszony kupować paliwo po cenach komercyjnych, żebyśmy mieli ciepło w kościele. Od 22.11 do 03.12 spłonęły dwie tony po 3.000zł każda, a 02.12 zakupiłem trzy tony po 2.500zł każda. Może wystarczy do Świąt. Aktualnie, po zapłaceniu części inwestycji zasoby finansowe Parafii są nikłe. Z pomocą przyjdzie jedna z Firm Telefonii Komórkowej, która ma jeszcze w tym roku zainstalować swoje urządzenia na naszej dzwonnicy i przekazać Parafii znaczną kwotę do kasy, ale pokrycie kosztów reszty inwestycji będzie jeszcze sporo kosztowało.

W związku z tą sytuacją z całego serca dziękuję wszystkim Parafianom, którzy składają ofiary do koszyczków w kościele oraz tym, którzy przesyłają pieniądze na konto Parafii. Według danych statystycznych naszego Miasta, aktualnie zameldowanych na naszym Boguszowickim Osiedlu jest 9.183 mieszkańców. Z tej liczby, po odjęciu niezobowiązanych do uczestnictwa w Mszy niedzielnej (Dzieci do lat 7, Starsi i Chorzy, Innowiercy i Niewierzący, Apostaci) =20%, powinno być w kościele w Dzień Pański 7.346 Wiernych, a podczas jesiennego liczenia wyszło, że było 1455 osób, w tym także małych Dzieci. Utrzymanie i funkcjonowanie Parafii spoczywa więc na 20 % wszystkich, którzy maja ten obowiązek, wynikający z piątego Przykazania Kościelnego, a wiec na tych, którzy chodzą regularnie do kościoła i ewangeliczny Wdowi grosz ofiarowują z serca. Bóg niech wynagrodzi Waszą troskę o Dom Boży, który wielu z Was budowało i upiększało, aby Młode Pokolenie mogło iść w ślady starszych Wierzących.

Polecam więc dalszej Waszej trosce naszą Świątynię, nasze wspólne dobro.

ks. Piotr Rożyk