Droga Krzyżowa ulicami Boguszowic Osiedla (2012r.)

Maria Rączka
piątek, 4 maja 2012

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami naszego Osiedla stało się już tradycją. Zgodnie z nią w piątkowy wieczór przed Niedzielą Palmową, mimo dokuczliwego chłodu i deszczu, spora grupa parafian zebrała się przed kościołem, skąd z Krzyżem i zapalonymi świecami wyruszono na szlak Drogi Krzyżowej prowadzący osiedlowymi ulicami. Była to wyjątkowa Droga Krzyżowa, bo uczestniczyli w niej razem z wiernymi i kapłanami także Ci Święci i Błogosławieni, których relikwie znajdują się w naszym kościele. W uroczystej procesji z płonącymi pochodniami, za niesionym na ramionach Krzyżem, szła Młodzież Oazowa niosąc Relikwiarze i wraz z Ks. Sławomirem Tupajem prowadziła rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej według rozmyślań naszych Świętych 
i Błogosławionych. 

            

„ Ja jestem Drogą i Prawdą, i Życiem” (J 14, 6)


Wymowne i wzruszające skojarzenia życiowych postaw: Matki Teresy z Kalkuty, Jana Pawła II,  Maksymiliana Kolbe, Ojca Pio, Siostry Faustyny Kowalskiej, Brata Alberta Chmielowskiego, Ks. Jerzego Popiełuszki  i innych, ze znanymi postawami ewangelicznych postaci Drogi Krzyżowej Jezusa, zmusiły do refleksji nad tym, gdzie jest na tej Drodze miejsce każdego z nas. Była to czas głębokiej modlitwy oraz zastanowienia się nad sobą i swoim życiem.  

W czasie przejścia do kolejnych stacji, zmieniali się niosący Krzyż, odmawiano Różaniec i śpiewano pieśni wielkopostne. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych nikt nie zrezygnował z wędrówki, wszyscy wytrwali do końca, a powróciwszy do kościoła dziękowali Bogu za doznane łaski i z rąk naszego ks. Proboszcza otrzymali błogosławieństwo.  Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim za udział w tym publicznym wyznaniu wiary, a szczególne słowa podziękowania skierował  do ks. Sławomira i naszej Młodzieży za przygotowanie rozważań i prowadzenie Drogi Krzyżowej.

     Takim rozpoczęciem czasu pokuty i nawrócenia - Wielkiego Tygodnia - chcieliśmy pokazać dzisiejszemu światu, że mocno trwamy przy Chrystusowym Krzyżu, Znaku naszego Zbawienia i wzorem Świętych czerpiemy z Niego siłę. Z Krzyża wypływa dla nas źródło Miłosierdzia, którego apostołką była św. Siostra Faustyna. Codzienność nasza nie jest wolna od cierpienia, nie jest więc wolna od Krzyża. Wierzymy, że droga przebyta z Nim jest drogą ku wolności i zbawieniu.

Szczegółowy wykaz Stacji Drogi Krzyżowej oraz Świętych i Błogosławionych:

stacja I - św. Jadwiga Królowa, stacja II - bł. Jan Paweł II, stacja III - bł. Maria Karłowska, stacja IV – bł. Jan Paweł II, stacja V – bł. Bernardyna Jabłońska, stacja  VI – św. Faustyna , stacja VII - bł. ks. Jerzy Popiełuszko, stacja VIII - św. Franciszek z Asyżu, stacja IX - św. Maksymilian Kolbe, stacja X- św. Brat Albert Chmielowski, stacja XI - bł. ks. Jerzy Popiełuszko, stacja XII - św. Faustyna, stacja XIII - św. Maksymilian Kolbe, stacja XIV - św. Barbara.                                                                             

                                                                      „Nie bój się, wierz tylko!" (Mk 5,36}.