Boże Ciało w Boguszowicach Osiedlu - (07.06.2012r.)

Piotr Rożyk,
czwartek, 6 września 2012

Jak co roku, po zakończeniu okresu wielkanocnego, przyszedł czas na publiczne przyznanie się do wiary w Pana Jezusa Chrystusa, obecnego w Najświętszym Sakramencie. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana potocznie Bożym Ciałem, jest jednym z sześciu świąt nakazanych, o których mówi I przykazanie kościelne.

Nawet jeśli takie święto nakazane wypadnie poza niedzielą, to obowiązuje nas w takim dniu udział we Mszy św., pod grzechem ciężkim. A Boże Ciało zasadniczo zawsze wypada poza niedzielą. Choć procesja eucharystyczna nie jest obowiązkowa, to jednak ona stanowi zasadniczy element kultu w tym dniu. Korzystając z daru pięknej pogody, po Mszy św. ok. godz. 10.00, wyszliśmy z kościoła, aby przejść drogą czterech ołtarzy do miejsca, gdzie zakończyliśmy procesję Mszą polową. W jednej z pieśni śpiewamy: „Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba, zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się dzieciom Jego powodzi.” W tym roku Pan Jezus przeszedł ulicami Os. Południe, Rajską i Pośpiecha, aby na boisku przy zbiegu ulic Rajskiej i Patriotów, celebrować ostatni ołtarz i Mszę polową. Bóg zapłać mieszkańcom tej części naszej Parafii za cudowne przystojenie całych domów i obejść, a nie tylko pojedynczych okien – to wzorowa postawa. W pierwotnych załozeniach procesja miała iść w tym roku przez Oś. Południe do pomnika Krzyża św. i tam miała być Msza w plenerze, ale prowadzone w tamtym terenie prace zmieniły nasze plany. I myślę, że nie było to dziełem przypadku, że na dzień przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy w naszej Ojczyźnie Msza polowa odbyła się przy ołtarzu zbudowanym na bramce boiska piłkarskiego. Teraz zaś trwajmy w oktawie Bożego Ciała i procesjach wokół kościoła po wieczornej Mszy aż do czwartku, 14.06 a potem na adoracji Jezusa Eucharystycznego w kaplicy wieczystej adoracji w naszym kościele. Napis na obrazie na ostatnim ołtarzu brzmiał: „Ja jestem Krzewem Winnym, wy latoroślami. Wytrwajcie we Mnie.” Trwajmy więc!!!

Przy okazji, również tą drogą, pragnę podziękować wszystkim, którzy przygotowali Uroczystość Bożego Ciała i procesję z nim związaną: budowniczym czterech ołtarzy zarówno z Grup Parafialnych jak i z sąsiedztwa, tym, którzy składali ofiary na kwiaty do tych ołtarzy, Radzie Osiedla za przygotowanie boiska, na którym była Msza polowa, właścicielowi piekarni za udostępnienie zasilania w energię elektryczną, Dyrektorowi Domu Kultury za udostępnienie nagłośnienia Mszy polowej oraz Panu akustykowi za obsługę tegoż, Firmie KRUZAL za dostarczenie ławek na Mszę polową, Orkiestrze Dętej KWK Jankowice, Wszystkim, którzy z wiarą wzięli udział w procesji eucharystycznej, naszej Policji za kierowanie ruchem drogowym podczas procesji.

Wszystkim za wszelkie dobro

„BÓG ZAPŁAĆ”!!!